Monika Nemcová

Základné pojmy na webe – doména a webhosting

Zakladne pojmy na webe - domena a webhosting

Plánujete web a chcete mať jasno v základných pojmoch

Často beriem všetky odborné slová spojené s webovými stránkami ako samozrejmosť, ale nie každý vedie, čo znamenajú. Preto som sa rozhodla napísať tento článok, v ktorom si ich rozoberieme. Pozrieme sa na to, čo je doména a z čoho sa skladá a čo je  webhosting. Článok je vytvorený pre všetkých, ktorí majú web alebo nad ním rozmýšľajú a chcú sa orientovať v základných pojmoch. 

Čo je doména?

Začneme najčastejšie skloňovaným pri vytváraní webovej stránky a tým je doména. Doména je zjednodušene povedané názov webovej stránky. Napríklad moja doména je monikanemcova.sk. Je to unikátne identifikačné označenie vašej webovej stránky na internete. Doména sa skladá z názvu a koncovky (pr: .sk, .cz, .com a iné…). Je dôležité vybrať si vhodnú doménu, ktorá je ľahko zapamätateľná a zároveň dobre reprezentuje obsah vášho webu, resp. vašu značku, či firmu a tiež zvoliť si vhodnú koncovku. 

Overenie voľnej domény

To aká je aktuálne voľná doména si môžete overiť tu – overiť voľné domény. Pri zadávaní domény, ju zadajte bez www. a s koncovkou, ktorú si plánujete zakúpiť (pr: .sk, .eu, .com, .cz, či inú). Po zadaní vami zvolenej domény sa vám hneď objaví informácia o tom, či je doména aktuálne voľná alebo obsadení. Ak je voľná uvidíte aj rovno, akú má cenu. A tiež aktuálne možné variácie koncoviek, ktoré si môžete zakúpiť. Pozorne si pozrite, že cena domény je za prvý rok iná ako v ďalších rokoch. Doména sa vždy platí raz ročne. A teda je možné ju zakúpiť najmenej na 1 rok. 

Akú koncovku domény si vybrať?

Ak podnikáte na slovenskom trhu, najlepšou voľbou je koncovka .sk. Ak v susednej Českej Republike, tak si zvolíte .cz , ak chcete dať najavo medzinárodný charakter tak si zvolíte .com, .eu.
Samozrejme toto nie je pravidlo a môžete si zvoliť hocakú doménu, alebo aj ich kombinácie. Ak máte vlastnú značku a zakúpite si doménu s vašou značkou a koncovkou .sk a nechcete, aby vás v budúcnosti niekto napodobňoval, tak si zakúpite aj iné koncovky. O tom, aké sú v tomto prípade možnosti ma môžete kontaktovať a dozvedieť sa viac.

Pri výbere domény si môžete dať aj pomlčku, číslicu, ale nie bodku. To prečo je to tak sa dozviete v časti subdoména.

To akú koncovku si zvolíte pre svoju doménu niekedy rozhoduje aj cena. Aktuálne ceny sú také, že koncovky .sk a .cz síce nepatria medzi tie drahé, ale sú ešte lacnejšie variant, ktorými sú koncovky .online alebo .eu.

Zaujímavosť o doménových koncovkách

Cena doménovej koncovky .sk a .cz stojí 9,90€/prvý rok, pričom koncovka .online a .eu stojí 3,99€/prvý rok. Kdežto koncovka .fitness stojí necelých 37€/prvý rok a dokonca koncovka .travel necelých 140€/prvý rok. Čo je pomerne značný rozdiel.

Pozrieť aktuálny cenník domény a koncoviek. 

Každá doména je unikátna

Každá doména je unikátna a nemôže byť taká istá. Takže, ak si niekto kúpi doménu s vašim menom, vy už túto šancu nemáte. Zároveň unikátnu ju robí koncovka. Čiže jedna doména môže mať všetky koncovky, ktoré sú a vždy sa jedná o unikátny web. Pr: mojafirma.sk mojafirma.cz mojafirma.com…. Vždy to je iný web. Pokiaľ ho nevlastní jedna spoločnosť a nenastaví si presmerovanie.

Čo je webhosting?

Ďalší dôležitý pojem pri tvorbe webu je webhosting alebo skrátene hosting. Hosting je priestor, na ktorom je celá webová stránka. Pri zakúpení domény si kupujete len názov webu, ale ak chcete, na tom webe aj niečo mať musíte si zakúpiť spolu s doménou aj priestor a ten sa nazýva WEBHOSTING / resp. hosting. Na webhostingu okrem celého webu je aj uložená emailová schránka vytvorená k doméne.
Ja pri výbere hostingu volím jednoznačne slovenského poskytovateľa hostingu, ktorým je Websupport.sk. Tento poskytovať má okrem iného aj dobrú online podporu od 8:00 do 22:00. To aká bude cena za hosting záleží od ich aktuálneho cenník a od toho koľko priestoru budete potrebovať na vašom webe. Ak plánujete naozaj miniweb, tak postačí 1GB. To koľko priestoru a aká je výsledná cena si povieme na online konzultácii, ktorú si môžete rezervovať tu. Za hosting je odporúčaná platba tiež ročne ale je možné si nastaviť aj mesačne. Tu je potreba si dávať pozor, aby ste náhodou neprekročili vami zakúpenú kapacitu webhostingu. Preto odporúčam si to sem-tam skontrolovať. Vo Websupporte to ide jednoducho a vidíte túto informáciu hneď po prihlásení sa do vášho admin účtu. Vidíte koľko máte zakúpeného priestoru a koľko z toho už zaplneného. 

Email na doménu

Ku každej doméne je možné si vytvoriť aj emailovú schránku na doménu. To v akom bude tvare je na vás. Môžete si zvoliť info@vasadomena.sk alebo napríklad ahoj@…, meno.priezvisko@… a iné. Aj v tomto prípade potrebujete mať k doméne zakúpený priestor a teda webhosting. 

Čo je subdoména?

Subdoména nie je už, tak často skloňované slovo pri tvorbe webu, ale predsa si ho vysvetlíme. Subdoména je vlastne unikátna webová stránka, ktorá je naviazaná na doménu. Bez domény si nevytvoríte subdoménu! Určite ste si už všimli url adresy typu: shop.mojafirma.sk V tomto prípade je doména mojafirma s koncovkou .sk a to pred bodkou shop je subdoména.
Za túto subdoménu sa už neplatí, platí sa len sa doménu s koncovkou (pri .sk 9,90/prvý rok)

Čiže všetko, čo je pred bodkou domény je vždy subdoména. Subdoména môže byť hocaká, tu už nie ste ničím viazaný. A to je dôvod, prečo súčasťou domény nemôže byť bodka ale len pomlčka alebo číslo. Pretože, ak je url adresa webu v tvare: shop.mojafirma.sk, tak sa jedna o subdoménu. 

Záver

Doména je názov webovej stránky. Doména sa skladá z názvu a doménovej koncovky (.sk, .cz, .com, .eu, .online, …). Názov môže byť len ten, ktorý je voľný.
Webhosting/hosting je priestor, na ktorom sa nachádza webová stránka a emaily na doménu.
Subdoména je samostatná webová stránka naviazaná na hlavnú doménu (všetko, čo je pred bodkou). Bez domény subdoména nemôže existovať.

Zdieľať článok:

Blog tvorba webu Monika Nemcová

Ing. Monika Nemcová

TVORBA WEBU

Tvorím webové stránky pre vás a vaše podnikanie. Keď rastie vaše podnikanie, nech spolu s ním rastie aj vaša webová stránka. 

Rezervuj si konzultáciu Zdarma.